Gönderen Konu: KM Bakım Periyotları  (Okunma sayısı 1339 defa)

Çevrimdışı magnum06

• *
KM Bakım Periyotları
« : 07 Mart 2017, 16:56:29 »
Advertisement
Arkadaşlar 2013 s60 advance powershift kullanıcısıyım.
Volvo Türkiye'de dizel araçları her 10.000 km veya 1 yıl (hangisine önce erişirsen) servise çağırıyor.
beni araç 60.000'i yeni geçti. bugüne kadar beş kez götürdüm.
Serviste ekstra bir şey çıkmazsa en az 1000 TL ödeyip çıkıyorsun. Bu rakam periyoda göre 2.000TL'ye de çıkabilir.
ilginçtir ki Avrupa ülkeleri ve ABD'deki servis bakım aralıkları bu kadar sık değil. örneğin İngiltere sitesinde "motor ve modele bağlı olarak 12.500-18.000 MİL arası" deniyor. Yani en aşağısı olan 12.500 mili kilometreye çevirirsek 20.000 km oluyor.
Volvonun sitesinden ulaştığım bir bakım cetveline göre ABD'de dizel-benzin ayırımı yapmadan 16.000 km olarak belirlenmiş.
Ülkemizde her mecrada olduğu gibi burada da ne yolarsak kardır mantığı olduğunu düşünüyorum, hatta düşünmüyorum, eminim.
Şahsen aracımı artık 15.000km/1yıl'dan sık servise götürmeyeceğim. İlk servise gittiğimde de bu konuyu ileteceğim ve servis ikaz ayarımı 15.000km için ayarlamalarını isteyeceğim. sonucu sizlerle paylaşırım.
sizleri de tepkiye davet ediyorum. Türkiye'de bunları kontrol eden bir denetim mekanizması veya standardı olmamasından faydalanıyorlar bence. ellerinden gelse daha sık çağırırlar.
diğer ülkelerdeki uygulamalarla ilgili bildiklerinizi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Seo4Smf Tags: Bakım Periyotları