Gönderen Konu: 2000 Model C70 ETS ışığı sorunu  (Okunma sayısı 1753 defa)

Çevrimdışı RIFAT BEY

• *
2000 Model C70 ETS ışığı sorunu
« : 01 Ekim 2013, 09:55:53 »
Advertisement
Herkese merhabalar. Çok yeni bir volvo sahibi olarak burdan bi kaç sorum olacak yaklaşık 20 gün önce hiç tanımadan bilmeden sadece görüntüsünden etkilenerek 2000 model 2.0 T C70 aldım. Araç model yılına göre gayet donanımlı ve güçlü bir araç ufak tefek sorunları vardı bunları bilerek aldım. Volantı değiştirdim. Rölantide çalışırken şanzıman kısmından zannettiğimiz ve debriyaja basınca kesilen iğrenç bir ses vardı debriyaj balatasından olduğu anlaşıldı onuda hallettik yenisi ile değiştirerek ama aracımda ETS IŞIĞI SÜREKLİ YANIYOR. Bursada yaşıyorum burda Yetkili servis arkas oto dışında Volmer diye özel bir servis var. SOlsun balatayı onlar halletti ama ETS ışığının gaz kelebeği arızasından yandığını ve yenilemem gerektiğini söylediler yada serviste yeniden yazılım yüklenmesi gerektiği söylendi. Şimdi benim burdaki sorum şu; internetten araştırdığım kadarıyla gaz kelebeği pozisyon sensörü değiştirerek yada gaz kelebeğini temizleyerek sorun halledilebiliyor bu doğrumudur ve bunu kendimiz söküp temizleyebilirmiyiz. (Az çok becerimiz olduğunu varsayarsak). Yoksa illaki yenisinimi takmak gerekir malum parça biraz tuzlu.. Bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar bu tecrübelerini paylaşırlarsa çom sevinirim. Bu arada elimde birtane daha C70 oynar volant var çıkma ama temiz bir parça ihtiyacı olan varsa 05355636258 den ulaşabilirler.. Şimdiden teşekkürler herkese....

Çevrimdışı Xgenon

• Билал Четинер
  • Aktif Üye
  • Hayat biter, RDP bitmez...
Ynt: 2000 Model C70 ETS ışığı sorunu
« Yanıtla #1 : 02 Ekim 2013, 09:32:00 »
gaz kelebeği temizleme işi düşündüğünüzden biraz daha zor bir işlem olabilir ve temizlik derken özel solüsyonlarla temizlemek gerekiyor WD40 gibi tabiki farklı ve bu iş için daha özel ürünler var ismini şuan hatırlamıyorum örnek vermek maksadıyla kullandım WD40'ı. Gerekiyorsa temizleme ve/veya sensör değişimini serviste yaptırmanız en iyisi olacaktır, (geçen 2008 model S40'ımın şanzumanı indirip debriyaj balatasını vs kendim değiştirdim) elinizde yetenek/beceri olmasına rağmen profesyonel ekipmana da ihtiyacınız olacaktır.
Ayakta ölmek diz üstü yaşamaktan daha çok onur vericidir…

Seo4Smf Tags: sorunu model 2000 ışığı