Gönderen Konu: Siyah Volvo S60 2.4D Detailing \\\'\\\'Boya Düzeltme /Koruma /Motor / Far Temizliği \\\'\\\'  (Okunma sayısı 2333 defa)

Çevrimdışı d.berkay

 • *
 • İleti: 5
Siyah Volvo S60 2.4D. Gerçekten süper bir araba :)

Araç 132bin kilometre de. Hocamız aracı bir kaç ay önce almış ve ömür boyu binme niyetinde olduğundan aracının dış aksamını ilk günki kondisyonuna getirmem için bana getirdiler.


Araç bir kaç gün önce yoldan gelmiş. Yaklaşık 2500km civarında yol yapmış. Dolayısıyla bol miktarda böcek, zift ve balata tozu vardı.


Aracı teslim aldığımda genel durumu..


- Ön yıkamanın ardından jantlardan uygulamaya başladım. Sonax Jant temizleyici ve Mother's fırça ile jantları iyice temizledim.
Jantların ardından sıra motora geldi. Genel olarak çok kirli olmasa da oldukça tozluydu. Meguiar's Super Degreaser ile kirlerinden arındırıp Meguiar's Hyper Dressing ile parlattım. Yalnız temizlik sonrası fotoğraf çekmeyi unutmuşum, son fotoğraflarda motor kısmının fotoğraflarını bulabilirsiniz..Motor kısmı ile de işim bittikten sonra, aracı detaylıca yıkamaya başladım. Bütün amblemler, yazılar, ızgaralar ve kapı içlerini Meguiar's APC ve detay fırçası ile temizledim.
Post Merge: [time]11 Kasım 2012, 21:46:30[/time]

Daha sonra kurum kaplanmış olan egsoz ucunu temizledim ama yaklaşık yarım saatimi aldı namussuz :) 

İlk olarak Meguiar's Supergreaser ile denedim pek etki etmedi. Daha sonra Fren balata temizleyici denedim o da pek işe yaramadı. Son çare olarak Selülozik tiner ile giriştim :) Baya temizledi ancak o da yüzeyi matlaştırdı. Son olarakta Henkel'in Metylan metal polishi ile parlattım..

Detaylı temizlik işlemlerinden sonra aracı konsantre şampuan ve mikrofiber eldiven ile yıkayıp içeri aldım.  İçeri aldıktan sonra farların etrafını maskeleyip far temizliğe başladım.

600 - 800 - 1200 - 1000d - 2000d - Meguiar's 105 ve Meguiar's M80 uygulaması sonunda pırıl pırıl ve çiziksiz oldular :)Far temizliği uygulaması bittikten sonra , sol arka çamurlukta yer alan derin çiziğe bir umut 2000grit zımpara ile müdahale ettim. Çiziği büyük oranda yumuşattı ve görünürlüğünü oldukça azalttı.. 

- Bagaj kapağı öncesi
- Bagaj kapağı 50/50
- Malesef bu aşamadan sonra zaman sıkıntısı yüzünden pek fotoğraf çekemedim. Meguiar's M105 ve Auto HDM yün ped ile boya kusurlarını düzelttikten sonra Meguiar's M80 ve Finishing ped ile boyayı parlattım. Son olarakta AutoGlym HD Wax ile boyayı koruma altına aldım..  Jantlara AutoGlym Radiant Wax uygulayıp FK1000P ile korumaya aldım. 

-Final fotoğrafları..Post Merge: 11 Kasım 2012, 21:59:00

Final fotoğrafları biraz az oldu kusura bakmayın hatta fotoğrafların bazıları da biraz bulanık çıkmış .  Aracı saat 10'da teslim alıp gece 23.30'da teslim ettiğimden haliyle biraz yorgunluk oldu çok özenemedim..  :)


''DBY Detailing Ankara"
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2012, 21:59:06 Gönderen: d.berkay »

Çevrimdışı volkancanikli

 • Aktif Üye
 • ***
 • İleti: 132
Hocam süper bir paylaşım ve çalışma imrendim gerçekten, beyaz renkli araçta böyle bir parlaklık elde edmeyiz değil mi ?

Çevrimdışı d.berkay

 • *
 • İleti: 5
Teşekkür ederim Volkan Bey..

Beyaz renkte tam olarak böyle olmasa da kendine özgü güzel bir parlaklık elde edebiliriz ancak tavsiyem kesinlikle Nano ürünlerden yana olur..

Örneğin:

Aquartz PPF + Aquartz Titanium

Çevrimdışı basbinar

 • Aktif Üye
 • ***
 • İleti: 110
 :wash: Volvonun hali icler acisi iken mukemmel bir hale sokmussunuz tebrikler  :wash2:
Mercedes GLK 220 2013, Volvo S60 2011       Basini acemi berbere teslim eden, Pamugu cebinde tasisin.

Çevrimdışı s40

 • Hiper Üye
 • ****
 • İleti: 350
Siyah Volvo S60 2.4D. Gerçekten süper bir araba :)

Ellerine sağlık işini seven insanların yaptığı eserleri görmek güzel.