Gönderen Konu: Volvodan Surucusuz Otomobil  (Okunma sayısı 1695 defa)

Çevrimdışı skr44

  • Administrator
  • Über Üye
  • *****
  • İleti: 1.610
Volvodan Surucusuz Otomobil
« : 08 Temmuz 2012, 14:10:58 »
Volvo Driverless Convoy Technology Takes the Next Step

İspanya 'da sürücüsüz araçların oluşturduğu bir konvoy, otoyoldaki 200 km'lik yolculuğu kazasız tamamladı. Araçların birbirine kablosuz ağ ile bağlı oldukları ve profesyonel bir sürücünün kullandığı lider aracı "takip ve taklit" ettikleri şoförsüz araç konvoyu, ilk kez test ediliyor.

"Karayolu treni" adı da verilen ve Volvo firması tarafından geliştirilen sürücüsüz araç projesiyle, yakın gelecekte "rahat sürüş" dönemine geçiş sağlanması amaçlanıyor.

Avrupa Birliği ( AB ) Komisyonu'nun "Sartre" (Safe Road Trains for the Environment) araştırma projesi kapsamında yapılan testi yürüten Volvo firması, bu tip araçların gelecekte geniş kullanım alanı bulacağını belirterek, sürücülerin seyir esnasında dizüstü bilgisayarlarıyla çalışabileceklerini, kitap okuyabileceklerini ya da arka koltuklara oturup yemeklerini yiyebileceklerini kaydetti.

3 OTOMOBİL VE BİR KAMYON
3 otomobil ve bir kamyonetten oluşan konvoydaki araçlar birbirlerine kameralar, radar ve lazer sensörleriyle bağlı bulunuyor. Lider aracı ve yakınlarındaki diğer araçları gözlemleyen otomobiller, kablosuz bağlantıyla, kendi otonom gaz, fren ve direksiyon sistemleriyle lider aracı "taklit" ediyorlar.

Saatte 85 km hızla yol alan konvoydaki araçların arasında saatte sadece 6 metre mesafe bulunuyor.

Projenin sorumlusu Linda Wahlstroem, diğer araçların arasındaki trafikte yol almanın projeleri için bir kilometre taşı olduğunu belirterek, "Bir günde 200 km yol yaptık ve test başarılıydı. Bu deneyim nefes kesiciydi" dedi.

Otonom araçların bilim kurgu olarak düşünüldüğünü ancak bu teknolojinin çoktan hazır olduğunu söyleyen Wahlstroem, tamamen konsept açısından bakıldığında, bu projenin çok iyi yürüdüğünü ve otonom araç konvoylarının gelecekte mutlaka kullanılacağını kaydetti.

AB Komisyonu 'nun 3 yıldır yürüttüğü Sartre projesine İngiltere 'den otomobil teknoloji firması Ricardo UK, İspanya 'dan Tecnalia Research&Innovation, Almanya 'dan Institut fur Kraftfahrzeuge Aachen (IKA) ve İsveç 'ten Technical Research Institute katılıyor.
Proje kapsamındaki otonom araçların tümü şimdiye kadar 10 bin km civarında deneme sürüşü yaptı.

Projenin şimdiki amacı, lider aracı izleyen çok sayıdaki sürücüsüz otomobilin otoyollarda özel ayrılmış bölümlerde yüksek hızlarda seyretmesini sağlamak.(aa)

Çevrimdışı fato65

  • *
  • İleti: 11
Ynt: Volvodan Surucusuz Otomobil
« Yanıtla #1 : 12 Temmuz 2012, 12:08:03 »
İstanbul tarafiğinde rahatlamanın tek yolu bu olacak herhalde :)

Şaka bir yana, teknolojiler uzun süredir var ama sanırım yasal sorumluluk endişeleri nedeni sistemi mükemmelleştirmek amacı ile testler uzun tutuluyor. Bu da zaten olması gereken bir durum. Yazılımdaki bir hata nedeni ile kimse kaza yapmak istemez.
2011 S60 2.0T - Altın Metalik