Gönderen Konu: Glaze, Wax, Sealant Uygulamaları  (Okunma sayısı 1638 defa)

Çevrimdışı GTi.OnuR

  • Aktif Üye
  • ***
  • İleti: 159
Glaze, Wax, Sealant Uygulamaları
« : 27 Haziran 2012, 22:44:53 »
Gruplandırma yapacak olursak

Glaze sondan bir önce

Wax / Sealant son adım olarak gruplanır.

Birebir Türkçe karşılıkları olmadıgından orjinal isimleri ile paylaşıyorum yurtışı alışverişlerimizdede bu isimlerle bulacagız.

Glaze nedir?

Glaze polish sonrası wax öncesi yapılan boyaya ekstra parlaklık , ayna görüntüsü vermek için yapılan uygulamadır glaze ürünü verniği besler ve derin bir parlaklık oluşturur.

Glaze nasıl uygulanır?

Polisaj makinesinde yumusak bir sünger yardımı ile düşük devirde yayılıp bir üst devirde yedirilir polish işlemine göre yedirilmesi daha zordur kalan ürün mikrofiber bez ile alınabilir.

Çizik gidermede polisaj makinası olmazsa olmazlardan biriyken glaze işleminde kullanımı opsiyoneldir.
Yumusak bir ped ile bölge bölge yedirilerek kullanılır.

Glaze gereklimidir?

Glaze işlemi vernik için faydalı olsada açık renk araçlarda sizi yorduguna değmez, glaze ürünü siyah,kırmızı,lacivert,koyu gri araçlarda farkını belli eder.

Wax nedir ?

Wax tamamen doğal olarak carnabua özlerinden imal edilmiştir boya koruma işleminin son aşamasıdır yaptıgınız tüm adımları ve arabanızı korumak için araç üzerine ince bir katman oluşturur.Wax ın 2 özelliği koruma ve parlaklık sağlamaktır.

Wax uygulamasini yaptigimiz zaman yüzey suyu ve tozu itici özellige sahip olacagindan hem geç kirlenecek hemde yikandiktan sonra daha çabuk durulanacaktir


Parlaklik vermesi aslinda 2. görevidir. Waxli yüzey daha zor kir tutar, daha kolay temizlenir.

Wax her türlü boyali ve alimünyum yüzeye uygulanabilir örnegin far stop jant.

Wax nasıl uygulanır?

Makinaya ihtiyac duymadan uygulama pedi ile bölge bölge uygulanır, ince sürmeye ve tüm yüzeye dagıtmaya özen gösterilir, plastiklere iz bırakabilceginden dikkat edilmelidir.

Tüm araca sürülen wax kuruması için beklenir kurudugu anlamak için parmagımızı sürer test ederiz, waxı kesinlikle mikrofiber bir bezle silmemiz gerekir.

Sealant ve uygulaması:

Sealant Wax la aynı görevi görür wax ın yerine uygulanabilir tek farkı, wax doğal carnabuadan yapılırken sealant yapay polimerler içerir.Uygulaması wax ile aynıdır.


*Araca wax+sealant / sealant+wax üst üste uygulanabileceği gibi wax+wax yada sealant+sealant uygulayarak biraz daha kalın koruma sağlanabilir.

dikkat edilmesi gereken ürünlerin uyumudur bazı ürünler temizleyici özellikte içerdiginden kendinden önceki koruma katmanını silebilir.
"ÖLÜM" Gaz PedaLına Basan Ayakta,"HAYAT" Direksiyonu Tutan KoLLardadır. Bunun EğLencesi İse; ÖLümüne Basıp Hayata TuTunMaktır [!]