Gönderen Konu: Kil uygulaması nedir, nasıl yapılır?  (Okunma sayısı 1824 defa)

Çevrimdışı GTi.OnuR

  • Aktif Üye
  • ***
  • İleti: 159
Kil uygulaması nedir, nasıl yapılır?
« : 27 Haziran 2012, 22:44:28 »
Kil kelimesinin ingilizce karşılığı ile başlayalım "clay bar" , yurtdışı siparişlerimizde kil ürünün bu kelime ile arayacağız.

Kil ne işe yarar?

Suyla yıkama ile çıkmayan yüzeye yapışmış kir ve kalıntıları temizlemeye yarar
örnek olarak reçine ,balata tozu ,zift , böcek kalıntıları,bazı boya tozları vb.

Görüntü olarak oyun hamurunu andırır ama daha sağlam bir yapıya sahiptir inatçı kalıntıları gidermenin en güvenli yoludur.

*Kil uygularken dikkat edilecek noktalardan biri kili yere düşürmemek, yerden gözümüzle göremeyecegimiz partiküller kil üzerine yapışır ve kil kaportaya temas ettiğinde çizmeye başlar.

Kil nasıl kullanılır?

Bir aracın tamamı için 25gr lık kil yeterli olacaktır. Kili ezerek bir disk haline getirin daha sonra kaporta üzerinde dairesel hareketlerle gezdirin kilin dağılmaması için bir takım solüsyonlar vardır bunlardan en bilineni Quick detailer dir, QD kullanımı tamamen opsiyoneldir sabunlı ılık suyu sprey yardımıyla çalıştıgınız bölgeye sürebilirsiniz.Kilin kaporta üzerinde dagılmadan rahat hareket edebilmesi için sıvı şarttır.

Kil kullanmak zorundamıyım?

Kil kullanmak polisaj işleminden önce tavsiye edilen bir uygulamadır aracınız kil ihtiyacı olup olmadıgını anlamak için kaportaya avuç içinizi sürtüp pürüz testi yapabilirsiniz kil uygulamasından sonra kaporta bir bebegin cildi gibi pürüzsüz olacaktır.

*yeni alınmıs sıfır bir araçta, kapalı garajda duran sürekli wax ile koruma altında olan araçlar gereken bir uygulama değildir.

*sanayi şehirleri, demiryoluna yakın yerlerde kaporta ağır saldırılara mağruz kalmıstır kil uygulaması gereklidir.

kilin kaporta üzerinde neler yaptıgını şekilde görelim

"ÖLÜM" Gaz PedaLına Basan Ayakta,"HAYAT" Direksiyonu Tutan KoLLardadır. Bunun EğLencesi İse; ÖLümüne Basıp Hayata TuTunMaktır [!]