Gönderen Konu: Hare ve çizik giderme, Polish uygulaması  (Okunma sayısı 1840 defa)

Çevrimdışı GTi.OnuR

  • Aktif Üye
  • ***
  • İleti: 159
Hare ve çizik giderme, Polish uygulaması
« : 27 Haziran 2012, 22:42:43 »
Hare nedir ?

Harelenme diye tabir ettiğimiz çizikler çoğumuzun aracında olan hatta bazılarının normal bir görüntü sandıgı çiziklerdir.Örümcek ağı , hologram gibi benzetmelerde yapılır.

Hare neden oluşur?

Harenin en büyük kaynaklarından biri fırçalı yıkamalardır. Ek olarak kalitesiz bezle kurulamak ,arac üzerine aracı yıkamadan kılıf örtmek(iyi sabitlenmemiş bir kılıf rüzgarın etkisi ile aracı çizer),tozlu iken kaportaya yazı yazmak sürtünmek..... Ucuz ve uygun olmayan malzeme kullanan bir yerde 'pasta-cila' diye tabir edilen işlemin yapılması. Keçe yada yün başlık kullaranak uygun olmayan devirde polisaj uygulanması.

Hare nasıl giderilir?

Hareyi gidermek için piyasada satılan polishlerden aşındırıcılık oranı az olan ürünler tercih edilir.Hareler derin değildir ve araç üzerinden en kolay alınan çiziklerdir. Hareden kurtulan arac anında değişim gösterir.

Hareden kurtulmak için ince polish tavsiye ettim fakat boyası sert olan başta bmw merceds sonrasında audi seat vw ler için orta bir aşındırıcı gerekebilir.Tamir edilebilir düz çizikler nedir?

Bir çiziğin tamir edilebilirliğini anlamak için tırnagımızla üzerinden geçeriz tırnaga takılmıyorsa tamiri mümkündür aracın boya sertliğine göre orta yada biraz daha ağır aşındırıcı kullanılabilir.

Bu tip çizikler tamamen yok edilebilir yok edilemese bile son şekilde görüldügü gibi polisajın etkisiyle kenarları yumusatılır görünürlüğü azalır.

Tamiri zor derin çizikler:

Bu tip çizikler tırnagn takıldıgı boya tabakasının tamamen yok oldugu çiziklerdir.Bu tip çizikleri ayrı bir başlıkta inceleyecegiz. Rötüş+Grit Zımpara+Ağır Polish+Hafif Polish adımlarını inceleyecegiz


Ürün tavsiyeleri ve kullanımlarını yakında paylaşacağım

*birde şekil üzerinde görelim(görüntüler detailingworld Dave tarafından hazırlanmıs daha önce İrfan Bey tarafından başka bir forumdada paylaşılmıstır)

alttaki şekilde boyanın katmanlarını görmektesiniz

Resimlerin Görülmesine Izin Verilmiyor. Kayıt Ol ya da Giriş Yap

şekil üzerindeki dairesel çizikler bahsettiğimiz harelerdir diger tipteki çizikleride görmektesiniz

Resimlerin Görülmesine Izin Verilmiyor. Kayıt Ol ya da Giriş Yap

kenarların yumusatılıp , çizik görünürlüğünün azaltılması

Resimlerin Görülmesine Izin Verilmiyor. Kayıt Ol ya da Giriş Yap

Harenin ne oldugunu yakından görelim: (dairesel çizik)

Resimlerin Görülmesine Izin Verilmiyor. Kayıt Ol ya da Giriş Yap

"ÖLÜM" Gaz PedaLına Basan Ayakta,"HAYAT" Direksiyonu Tutan KoLLardadır. Bunun EğLencesi İse; ÖLümüne Basıp Hayata TuTunMaktır [!]

Seo4Smf Tags: uygulaması Hare çizik giderme Polish